تاج محل هندوستان

درباره تاج محل


یکی از معروف ترین شاهکارهای معماری امپراطوری مغول، در اوج زیبایی و ظرافت در آگرا هند، بنا شده است و تعجبی ندارد که یکی از عجایب هفتگانه جهان است. بنای تاج محل که تماماً از سنگ مرمر سفید است، توسط امپراتور مغول به خاطر همسر سوم او، ممتاز ماهال، ساخته شده است. یک نمونه از اینکه یک مرد عمیقا عاشق همسرش باشد و حتی پس از اینکه از دنیا رفت، او را جاودان نمود. این مرد امپراتور مقدس شاه جهان بود که عاشق ممتاز ماهال، همسر عزیزش بود. ممتاز ماهال یک شاهزاده خانم مسلمان ایرانی بود (نام او ارجمند بنی بگوم قبل از ازدواج) و پسر امپراتور مقدس جهانگیر و نوه اکبر بزرگ بود. در 14 سالگی شاه ممتاز را ملاقات کرد و عاشق او شد. پنج سال بعد در سال 1612، ازدواج کردند.
ممتاز ماهال، همراه جدایی ناپذیر شاه، در سال 1631 درحالیکه چهاردهمین فرزند خود را به دنیا آورد درگذشت. در همان سال شاه جهان در یادبود همسر محبوبش یک بنای باشکوه به عنوان ادای احترام به او ساخت که ما امروز آن را به عنوان «تاج محل» می شناسیم. ساخت تاج محل در سال 1631 آغاز شد. ماسون ها، سنگ ها، سنگ های قیمتی، گرداننده ها، نقاشان، خوشنویسان، سازندگان گنبد و سایر هنرمندان از کل امپراتوری و همچنین از آسیای مرکزی و ایران همکاری کردند و تقریبا 22 سال ساخت آنچه امروز می بینیم زمان برده است.
گفته میشود مواد و متریالی که برای ساخت تاج محل مورد استفاده قرار گرفته، به وسیله هزاران فیل به محل ساخت و ساز منتقل شدند و از 22000 کارگر استفاده شد و برای نشان دادن گسترش امپراطوری مغول، معماری آن ترکیبی از سبک های مختلف معماری اسلامی، فارسی، عثمانی و ترکی است. درنهایت با هزینه ای حدود 32 میلیون روپیه، تاج محل در سال 1653 تکمیل شد.
در عربی، تاج محل به عنوان «تاج قصر» شناخته می شود و آن را جواهر هنر اسلامی نام گذاری کرده اند.
در افسانه ای آمده است که امپراطور شاه جهان در نظر داشت یک تاج محل دیگر را از سنگ مرمر سیاه در کنار رودخانه بسازد اما جنگ با پسرانش این برنامه را منتفی کرد.
تغییرات روحیه همسر امپراتور مغول به خوبی با تغییراتی که در زمان های مختلف روز اطراف بنا مشاهده میگردد، نمایان است. رنگ صورتی ظریف در صبح، سفید شیری در عصر و طلایی در شب هنگام که نور مهتاب روشن می شود.
تاج محل از مشهورترین و پربازدیدترین مکانهای دیدنی هند است که هر ساله بیش از یک میلیون گردشگر را به خود میبیند.
همانطور که همیشه شایعات در مورد این آرامگاه زیاد است، شایعه شده است که امپراتور دستور داد که تمام کارگرانی که در ماموریت ساخت این بنا کار می کردند، دستان خود را از هم جدا کنند تا هیچ کس دیگر نتواند چنین بنای باشکوهی را بسازد.
متاسفانه بسیاری از سنگهای قیمتی روی دیوارهای مقبره در ماموریت بمب گذاری شده توسط ارتش بریتانیا در طی قیام هند در سال 1857 از بین رفته اند.
البته چمن های سبک بریتانیا که به زیبایی تاج محل اضافه می کنند، تقریبا در همان زمان بازسازی شده اند. علی رغم اختلافات شدید، تهدیدات گذشته و جنگ هند و پاکستان و آلودگی محیط زیست، این بنای عاشقانه برای درخشش و جذب مردم از سراسر جهان برپاست.

skylinevisa india

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر از وب‌سایت رسمی شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری ساحل شنی درخشان و مطلب ویزای هند | ویزای هندوستان بازدید فرمایید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی اسکای لاین می باشد.

هرگونه کپی برداری بدون درج منبع غیر مجاز خواهد بود